Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď je ťažké rozoznať dobré od zlého (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Mentalita

tak sa tomu vraví a ťažko sa to mení..
 

Samozrejme, že ťažko...

Preto si vážim, že to niekto robí.
 
Hodnoť

 

Dobrý článok, aj keď ste nezačali práve najšťastnejšie:
"Matúš sa pobil v škole. Nahnevalo ho, keď mu spolužiak povedal, že je hlúpy a všetci ostatní sa mu potom začali smiať. Nemohol to nechať len tak, musel im ukázať, že si naň hocikto dovoľovať nemôže. Čo iné mal urobiť? Nevedel."

Z kontextu vyplýva, že takéto správanie považujete za nenormálne, čo je omyl. U danej vekovej kategórie je úplne normálne a netýka sa len "sociálne vylúčených lokalít". Aj my sme sa ako deti často pobili. Typujem, že tento článok písala ženská ruka. Aj v motivácii sa trochu sekla. Nejde o chladnú kalkuláciiu s cieľom vybudovať si rešpekt. Ide skôr o silnú potrebu zadosťučinenia, ktorá vyplýva z vrodeného zmyslu pre spravodlivosť a ktorá s rozvojom empatie sa rozširuje aj na iné osoby - podobným spôsobom sa zdravo vyvíjajúce dieťa neskôr zastane aj svojho kamaráta, aj iných osôb, ak je presvedčené, že je im ubližované. Zároveň tieto spôsoby nadobúdajú sofistikovanejšie formy a od primitívneho násilia sa upúšťa. Pokiaľ primitívne násilie pretrváva aj v zrelom veku, nehovoriac o pokrivenom zmysle pre spravodlivosť - až to je nenormálne. Nie to, že sa v škole s niekym pobije malý Matúš.

Samozrejme treba kultivovať prostredie, v ktorom malý Matúš vyrastá tak, aby dostal vôbec šancu vyvinuť sa vo fyzicky-duševne-sociálne zdravého človeka. A to je naozaj syzifovská robota.
 

Kultivované prostredie nič nezmení

Matúš vôbec nedostal a ani nedostane šancu vyvinúť sa vo fyzicky-duševne-sociálne zdravého človeka. Má totiž gény po svojich rodičoch.
Môžete ho denno denne kúpať v zlatej vani, brať na dovolenky k moru do sto hviezdičkových resortov, kŕmiť ho kaviárom . . . Všetko márne. Gény nepustia. Vyrastie z neho cigán. A z jeho detí taktiež vyrastú cigáni. Aj vnúčatá pravnúčatá a pra pra pra pra vnúčatá budú mať cigánske gény. Zákony prírody nepustia a kultivované prostredie s tým nič neurobí. Už sa o tom presvedčili mnohí idealisti, čo si adoptovali zlaté, roztomilé cigánčiatko. Ale keď príde puberta, príroda Vám kultivované prostredie zvysoka ******** ( os€r!e )

Čítajte viac: http://www.sme.sk#ixzz4nHyyiXh...
 

 

Presne to isté mohol povedať český učiteľ z obdobia prvej republiky o slovenských deťoch:
https://misosestak.blog.sme.sk...
 

Lenže mi dnes máme

svedectvá ľudí, ktorí si adoptovali cigánčatá, dali im všetku svoju lásku, materiálne zabezpečenie a všetci zhodne tvrdia, že v puberte sa to zlomí a zo zlatého usmiatého, šťastného dieťaťa sa stane zrazu tvor, pred ktorým musia zamykať doma miestnosti, lebo všetko vynáša a rozpredáva na ulici a v záložniach napriek tomu, že je dobre hmotne a aj finančne zabezpečený, že napriek všetkej snahe zaostáva v učení, je z neho zrazu bitkár a terorizuje spolužiakov, . . .
Mimchodom, pravdivo si odpovedzte na to, ako sa zmenili slováci a ako cigáni od čias Márie Terézie po dnešok. A Vaš odkaz o slovenských deťoch nestojí ani o smradľavý prd.
 

 

Keby si nekecal. Máš profi rodičov, ktorí to netvrdia, pestúnov, adoptívnych rodičov - však si tu na blogu dosť dlho aby si to vedel. Rozoberala sa tu aj Boučková,ktorá mala problémy, ale ja viem aj o romskych adoptovaných deťoch Petra Novotného - zvlčil sa mu bioplogický syn, nie adoptívny. V princípe robí hlavný problém ak sú die decká z decaku,nie gény.Tie sa dajú čiastočne aj ovplyvniť. Však si pozri
https://nataliablahova.blog.sm...
 

Gratulujem dosiahol si ciel

prave si slovakov povysil na uroven ciganov :)
 

Povyšil?

Slováci boli pod ich úrovňou?
To si nemyslím, hoci na druhej strane Bram Stoker, keď vo svojom diele Drakula opisuje rôzne etnika v Sedmohradsku, tak Slovákov naozaj kladie pod úroveň Cigánov.
 

 

Tie slovenské deti nechodili do školy lebo dreli na hospodárstve, aby rodina prežila. A keď sa ekonomická situácia zlepšila, do školy chodili. Rómske deti dnes prečo do školy nechodia, prípadne len formálne? Drú na hospodárstve spolu s rodičmi? :-)
 
Hodnoť

 

Ja sa som raz stala nechceným svedkom.
Mladé mamičky onej komunity. Stoja na chodníku a debatujú.Okolo hŕstka detí.Mamičky len dve.Mladé.
-
jednej sa zrazu čosi znepáčilo a začala zvyšovať hlas na tú druhú. Ta druhá vzápätí tiež. Po chvíli bol z toho vreskot z nepočúvateľnými slovami . A čo deti . Tak ako sa predtým spolu hrali . Každý sa pridal k tej svojej . A vrieskali a zaháňali sa po sebe . Bolo by to až smiešne , keby to nebolo smutné. Ako aj tie 3-ročné detí nadávali a hádzali po sebe kadečím. Presne tak ,ako ich vzory -matky .
 
Hodnoť

Musim uznat ze robite

zasluznu pracu.

Tiez by som rad vedel, kto bude ucit deti majoritneh mobyvatelstva, ako sa branit pred detmi z minoritnej casti. Hlavne ak ich je v triede viac?
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 5 522
 2. Július Kovács: Šok pre Slovensko. Robert Fico vracia peniaze. 5 153
 3. Tibor Ferko: Nepochopil som poďakovanie Kiskovi za blackout PS/Spolu 2 480
 4. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 1 635
 5. Michal Šimečka: Kde sú tie európske rúška? 1 591
 6. Peter Kollega: Dnes som vstúpil do stoky zn. @LBlaha 1 308
 7. Peter Cmorej: Pellegriniho vláda rozdala svojim v posledných dňoch ďalších 3,4 milióna € 1 235
 8. Peter Kimlička: Dovoľte ešte raz o tom hlúpom blackoute 915
 9. Július Kovács: Acylpyrín alebo Viagra ? 494
 10. Michal Lukáč: China lied, people died - ako komunizmus ničí svet. 375

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Zo Sydney sa presťahoval do Šaľe a je mu dobre!
 2. Jozef Kovalík: Mony Lyi
 3. Štefan Vidlár: Kritérium pravdy je prax
 4. Rastislav Hrušovský: Iracionalita ekonomiky, zaklad pandemie ľudstva?
 5. Daniel Macko: K čomu vláda potrebuje výpisy hovorov v boji proti koronavírusu?
 6. Viktória Nováková: Súzvuk
 7. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1.
 8. Olívia Lacenová: Unilever ako investícia s potenciálom. Vďaka COVID-19
 9. Martin Krištoff: Dodávky ropy naďalej rastú. Dohoda zatiaľ nie je na stole
 10. Marcel Vlna: Matovičov volič premiérovi: NEBUĎ HYSTERICKÝ!


Už ste čítali?