Dva až tri ročne. Koľko trestných činov z nenávisti sa stane naozaj?

Autor: Človek v ohrození | 30.10.2017 o 19:32 | (upravené 3.1.2019 o 15:24) Karma článku: 1,06 | Prečítané:  472x

Videli ste, ako niekoho napadli len preto, že bol cudzinec, Róm či homosexuál? Nezisková organizácia Človek v ohrození pre obete a svedkov trestných činov z nenávisti pripravuje online formulár, cez ktorý skutok môžu nahlásiť.

Jednoduchý online formulár, pomocou ktorého bude môcť ktokoľvek nahlásiť, že sa stal obeťou či svedkom trestného činu z nenávisti – takýto nástroj vytvára v týchto mesiacoch nezisková organizácia Človek v ohrození

Chce pomôcť zozbierať reálnejšie počty trestných činov z nenávisti, ktoré sa stali a pomôcť situáciu riešiť. Nástroj by mal začať fungovať v prvej polovici budúceho roka.

„Oficiálne evidovaný počet trestných činov extrémizmu, medzi ktoré patria aj tzv. trestné činy z nenávisti, málokedy zodpovedá realite. V štatistike kriminality vedenej Ministerstvom vnútra SR sa ich výskyt objavuje na úrovni dvoch až troch identifikovaných skutkov ročne. V skutočnosti sú však oveľa frekventovanejšie,“ vysvetľuje Irena Bihariová z oddelenia Ľudských práv neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Dôvera, ktorá sa nepestuje

Okrem iných dôvodov to podľa Ireny čiastočne súvisí s tým, že táto kriminalita postihuje práve tých najzraniteľnejších – zástupcov etnických, rasových, náboženských či sexuálnych menšín.

„Devastuje pritom ich dôstojnosť a spôsobuje škody na fyzickej a psychickej integrite. Nie je ľahké po takomto útoku predstúpiť pred orgány činné v trestnom konaní a podať kvalifikované právne podanie,“ podotýka Irena.

Obete z radov niektorých menšín, napríklad Rómovia či cudzinci, často ani nemajú veľa možností, ako sa pustiť do náročnej, nákladnej a zdĺhavej právnej obrany. A tak svoj skutok veľakrát ani neohlásia.

„Pre tieto skutky tiež platí, že vyžadujú posilnenú dôveru medzi obeťou, resp. menšinovými komunitami a orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorej pestovanie aktuálne chýba,“ zdôrazňuje Irena s tým, že obete sa obávajú viktimizácie, spochybňovania ich výpovedí či toho, že pri vyšetrovaní bude dôkazné bremeno prenášané na ich plecia.

Online formulár

Človek v ohrození sa v októbri minulého roka zapojil do medzinárodného projektu, ktorý sa zaoberá nahlasovaním trestných činov z nenávisti a v týchto mesiacoch vytvára online formulár. Ten by mal fungovať jednoducho, no zároveň presne.

Každý, kto sa stane obeťou alebo svedkom trestného činu z nenávisti, môže skutok jednoducho nahlásiť cez internet. Údaje, ktoré do formulára vloží, by mali pomôcť identifikovať skutok a jeho páchateľov.

Irena vysvetľuje, že nahlasovateľ by mal mať pritom možnosť rozhodnúť sa, či formulár vyplní pod svojím menom alebo anonymne. „To znamená, či prípad nahlasuje len pre štatistické a evidenčné účely alebo sa dožaduje aj právnej pomoci,“ dodáva.

Okrem pomoci obetiam môže podľa Ireny nástroj prispieť aj k podpore občianskeho aktivizmu.

„Pre tú časť verejnosti, ktorá cíti potrebu zasiahnuť proti zvyšujúcej sa radikalizácii online diskurzu a hľadá k tomu nástroje občianskeho aktivizmu, môže byť nahlasovací mechanizmus jednou z možností, ako daný cieľ naplniť,“ podotýka.

Päť krajín

Do medzinárodného projektu, ktorého cieľom je zmapovať situáciu a legislatívny stav v oblasti trestných činov z nenávisti, sa zapojila okrem Slovenska aj Česká republika, Maďarsko, Litva a Malta. Reportovací online mechanizmu spomedzi spomínaných krajín chýba už len Slovensku a Maďarsku.

„Náš reportovací nástroj tak vytvárame i na základe praktických skúseností z Česka, Litvy a Malty a po konzultáciách s ďalšími prizvanými expertmi z rôznych európskych krajín. Po menšej úprave sa potom bude využívať aj v Maďarsku,“ vysvetľuje projektová koordinátorka Gabriela Mezeiová z Človeka v ohrození.

Organizácia pripravuje na 9. novembra v Bratislave medzinárodný seminár o nahlasovaní trestných činov z nenávisti, ktorého sa zúčastní približne 60 účastníkov z viacerých európskych krajín.

V rámci projektu budú v roku 2018 prebiehať i školenia odborníkov v danej problematike a súčasťou je aj tvorba národného a komparatívneho reportu. Ten bude zahrnutý do finálnej publikácie vydanej v jazykoch projektových partnerov, ktorá bude obsahovať i príklady dobrej praxe a návod na tvorbu reportovacieho mechanizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacient s rakovinou dostal na izbu pacienta s Covidom. Nakazil sa

Nemocnica tvrdí, že dodržala nariadenia.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Nie ste ovca. Ale ešte aj Rusko chystá rozsiahle očkovanie

Krajiny sa pretekajú, kto skôr nachystá pre ľudí vakcínu.


Už ste čítali?