Slovenka o referende v Iraku: Pri posteli máme zbalenú tašku, ak by sme museli náhle odísť

Autor: Človek v ohrození | 25.9.2017 o 13:20 | (upravené 3.1.2019 o 15:21) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  2729x

Obyvatelia kurdských oblastí na severe Iraku dnes začali hlasovať v referende o nezávislosti. Ako plebiscit v krajine prebieha a čo pre ľudí znamená? Vysvetľuje terénna pracovníčka Človeka v ohrození v Iraku Michaela Guldanová.  

Miška, aká je momentálne situácia v krajine?

Nie je bezpečná. Máme prísny zákaz pohybovať sa v davoch alebo celkovo na verejných miestach. Práve tam totiž vznikajú konflikty, napríklad minulý týždeň sa počas zhromaždenia v meste nejakí chlapci dopichali nožmi. V miestach, kde konflikty môžu nastať, sa zvyšuje prítomnosť ozbrojených síl. Uzavreté sú niektoré hraničné priechody a niektoré kontrolné stanovištia. Medzi tými kurdsko-arabskými nie je bezpečné sa pohybovať.

Človek v ohrození pôsobí práve na severe krajiny, v oblasti Zumar. Ako referendum ovplyvnilo činnosť organizácie?

Pre bezpečnosť sme na pár dní pozastavili všetky naše aktivity v teréne. Na školách, kde doučujeme deti, taktiež prebieha hlasovanie. Ako zahraniční humanitárni pracovníci ale ostávame na mieste. Niektoré mimovládne organizácie však evakuovali zahraničných terénnych pracovníkov mimo krajinu, alebo aspoň z Dohuku do Erbilu. 

Ste pripravení na zhoršenie situácie?

Očakávame, že dnes sa situácia ešte vyhrotí. Nakúpili sme preto potraviny, najmä ryžu a vodu, máme prichystané lekárničky. Sme teda pripravení na situáciu, že by sme na niekoľko týždňov nemali prístup k potravinám či zdravotnej starostlivosti. Máme tiež pri posteli zbalenú tzv. runaway bag, čiže tašku s dokladmi, liekmi či vodou pre prípad, že by sme museli kvôli vlastnej bezpečnosti náhle z krajiny odísť.

Nikto nevie, čo sa stane zajtra, no očakáva sa zvýšenie napätia najmä v arabsko-kurdských obciach. Taktiež, naše telefónne a internetové pripojenie bude dnes večer a zajtra pravdepodobne prerušené. V krajine to tak robia počas záverečných skúšok na školách. V celom Iraku vtedy nefunguje internet, aby deti nepodvádzali. Je teda veľmi pravdepodobné, že takáto situácia nastane aj po referende, aby sa napríklad ľudia nemohli dohodnúť na zorganizovaní protestov.

Ako referendum vnímajú Kurdi?

Mestá sú plné vlajok a ľudia oslavujú. Často pri tom púšťajú ohňostroje a tiež strieľajú do vzduchu. Keď sa to deje neďaleko nás, schovávame sa dovnútra. Aj guľka vystrelená do vzduchu totiž môže pri páde nadol spôsobiť smrť.

O téme sa s domácimi nerada rozprávam, lebo je to pre nich citlivé, no hovorili mi, že ak by ich medzinárodná komunita podporovala, voliť by možno ani nešli. Nechcú, aby to vyvolalo ďalšie napätie v už aj tak napätej situácii v krajine. Ale keďže vidia, že svet ich nepodporuje, chcú mu ukázať, že osamostatnenie je pre nich dôležitá téma.

Používajú prirovnanie, že nemať vlastný štát je akoby niekoľko rokov bývať v podnájme a nemôcť si ten byt kúpiť alebo rozhodovať, ako má vyzerať interiér. Nikdy nevedia, či ich z neho napríklad nevyhodia, alebo nevyhodia ich deti. Kurdi sú pritom najväčším národom bez vlastného územia.

Človek v ohrození pôsobí v Kurdistane na severe Iraku od mája. V oblasti Zumar počas leta staval nové triedy, v ktorých sa začnú deti učiť od októbra. Organizácia tiež školila učiteľov, ako s traumatizovanými deťmi pracovať a doučovala chlapcov a dievčatá, ktoré pre konflikt vynechali vyučovanie. Deťom chce takto pomôcť vrátiť sa k normálnemu životu a predísť tak ich radikalizácii.

Tento projekt bol podporený z prostriedkov SlovakAid.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?