reklama

Pri pomoci iným riskujú životy, svet im vzdá hold

Práve humanitárnym pracovníkom, ktorí v nebezpečných a konfliktných zónach pri pomoci iným riskovali a často i stratili život, vzdáme hold počas Svetového humanitárneho dňa v sobotu 19. augusta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Humanitárni pracovníci sú školení, ako majú reagovať v prípade únosu.
Humanitárni pracovníci sú školení, ako majú reagovať v prípade únosu. (zdroj: Človek v ohrození/Tomáš Halász)

Celkovo 288 humanitárnych pracovníkov bolo iba za minulý rok zabitých, unesených alebo zranených v oblastiach, kde poskytovali humanitárnu pomoc. Vyplýva to zo štatistík The Aid Worker Security Database (AWSD).

Z tohto počtu ich podľa AWSD vlani zomrelo 101, unesených bolo 89 a zranených 98. Pritom až 85 percent humanitárnych pracovníkov boli miestni zamestnanci, ktorí pomáhali svojim krajanom.

Aj nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá za 18 rokov svojej činnosti pôsobila už v 29 krajinách sveta, by sa bez pomoci miestnych kolegov nezaobišla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ľudia si často neuvedomujú, že našu prácu nevykonáva len niekoľko „dobrodruhov“ zo Slovenska, ale najmä miestni ľudia. V krajinách, kde pôsobíme alebo sme pôsobili, sme spolupracovali už s desiatkami miestnych organizácií a iba vďaka tomu je naša práca na mieste možná,“ vysvetľuje riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý.

Miestni dodávateľmi pomoci

Nezisková organizácia momentálne stavia nové triedy pre deti v Iraku, doučuje tie, ktoré pre konflikt v krajine zameškali vyučovanie a školí učiteľov, ako s traumatizovanými deťmi pracovať.

Humanitárna pracovníčka Človeka v ohrození v Iraku Michaela Guldanová hovorí, že cieľom pomoci nie je prinášať do krajín ako Irak nové nápady zo Západu, preto lokálni ľudia tvoria významnú časť tímu organizácie v teréne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Najlepšie totiž poznajú špecifiká svojej krajiny. My ich školíme a v mnohom poskytujeme podporu, aby už oni sami mohli byť dodávateľmi pomoci, keďže sú v komunite aj lepšie akceptovaní,“ podotýka.

Organizácia počíta, že na jedného zahraničného pracovníka pripadá asi 11 miestnych kolegov.

Človek v ohrození momentálne stavia nové triedy pre deti v Iraku. Chce takto pomôcť vrátiť deti do normálneho života a predísť tak ich radikalizácii.
Človek v ohrození momentálne stavia nové triedy pre deti v Iraku. Chce takto pomôcť vrátiť deti do normálneho života a predísť tak ich radikalizácii. (zdroj: Človek v ohrození/Tomáš Halász)

Človek v ohrození už poskytoval pomoc v konfliktných oblastiach ako je Sýria, na Ukrajine či v Južnom Sudáne. Vojnové strany podľa organizácie čoraz častejšie nedodržiavajú medzinárodné humanitárne právo a útočia na civilné ciele, ako sú školy, nemocnice alebo rušné trhy. Obeťami týchto útokov sú tak často aj humanitárne organizácie a ich zamestnanci. Koncom minulého roka stratil svojho miestneho kolegu aj Člověk v tísni, sesterská organizácia Človeka v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Náš kolega Hasan Sa’aid Al Soun zomrel pri vzdušnom bombardovaní mesta Atareb pri Aleppe. Pracoval ako regionálny koordinátor našej sýrskej kancelárie a v čase náletu bol doma spolu s manželkou, deťmi a ďalšími členmi rodiny. Zomreli spolu s ním,“ hovorí Tomáš Kocian, koordinátor pomoci Člověka v tísni v Sýrii, Iraku a na Ukrajine. Rok predtým zase organizácia počas útoku na kanceláriu prišla o deviatich lokálnych kolegov v Afganistane.

Vedia, ako pri únose reagovať

Humanitárni pracovníci Človeka v ohrození pred každým výjazdom do krajín, kde organizácia pomáha, absolvujú množstvo tréningov a školení. Z nich mnohé sa týkajú práve bezpečnosti. Aj Michaela Guldanová absolvovala školenie, ako treba v Iraku reagovať napríklad v prípade únosu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Sme pripravovaní na to, ako únoscom nepovedať všetky informácie a zároveň spolupracovať. Alebo ako dokázať prečkať dlhé mesiace v zajatí,“ hovorí. Vtedy si podľa nej treba priťahovať pozitívne myšlienky a plánovať si napríklad výlet na Island či štúdium nového cudzieho jazyka.

„Riziko pri tejto práci prichádza vždy a ja si ho uvedomujem. Ešte viac si ale uvedomujem, aké potrebné je tu byť a pomôcť. A to mi za to stojí,“ dodáva.

Svetový humanitárny deň vyhlásilo OSN na 19. augusta po tom, čo v roku 2003 pri bombovom útoku v Bagdade zahynulo 22 humanitárnych pracovníkov vrátane zvláštneho predstaviteľa Generálneho tajomníka OSN v Iraku Sergia Vieiri de Mella. Tento deň je určený všetkým humanitárnym pracovníkom, ktorí pri svojej práci riskujú životy a stále častejšie sa stávajú cieľom útokov.

Človek v ohrození

Človek v ohrození

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pomáhame ľuďom, ktorí trpia dôsledkami konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Podporujeme ľudské práva, bojujeme s chudobou. Vzdelávame. Zoznam autorových rubrík:  DobrovoľníciRozhovoryZahraničieSlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu