Pri pomoci iným riskujú životy, svet im vzdá hold

Autor: Človek v ohrození | 17.8.2017 o 12:40 | (upravené 3.1.2019 o 15:25) Karma článku: 2,24 | Prečítané:  635x

Práve humanitárnym pracovníkom, ktorí v nebezpečných a konfliktných zónach pri pomoci iným riskovali a často i stratili život, vzdáme hold počas Svetového humanitárneho dňa v sobotu 19. augusta.

Celkovo 288 humanitárnych pracovníkov bolo iba za minulý rok zabitých, unesených alebo zranených v oblastiach, kde poskytovali humanitárnu pomoc. Vyplýva to zo štatistík The Aid Worker Security Database (AWSD).

Z tohto počtu ich podľa AWSD vlani zomrelo 101, unesených bolo 89 a zranených 98. Pritom až 85 percent humanitárnych pracovníkov boli miestni zamestnanci, ktorí pomáhali svojim krajanom.

Aj nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá za 18 rokov svojej činnosti pôsobila už v 29 krajinách sveta, by sa bez pomoci miestnych kolegov nezaobišla.

„Ľudia si často neuvedomujú, že našu prácu nevykonáva len niekoľko „dobrodruhov“ zo Slovenska, ale najmä miestni ľudia. V krajinách, kde pôsobíme alebo sme pôsobili, sme spolupracovali už s desiatkami miestnych organizácií a iba vďaka tomu je naša práca na mieste možná,“ vysvetľuje riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý.

Miestni dodávateľmi pomoci

Nezisková organizácia momentálne stavia nové triedy pre deti v Iraku, doučuje tie, ktoré pre konflikt v krajine zameškali vyučovanie a školí učiteľov, ako s traumatizovanými deťmi pracovať.

Humanitárna pracovníčka Človeka v ohrození v Iraku Michaela Guldanová hovorí, že cieľom pomoci nie je prinášať do krajín ako Irak nové nápady zo Západu, preto lokálni ľudia tvoria významnú časť tímu organizácie v teréne.

„Najlepšie totiž poznajú špecifiká svojej krajiny. My ich školíme a v mnohom poskytujeme podporu, aby už oni sami mohli byť dodávateľmi pomoci, keďže sú v komunite aj lepšie akceptovaní,“ podotýka.

Organizácia počíta, že na jedného zahraničného pracovníka pripadá asi 11 miestnych kolegov.

Človek v ohrození už poskytoval pomoc v konfliktných oblastiach ako je Sýria, na Ukrajine či v Južnom Sudáne. Vojnové strany podľa organizácie čoraz častejšie nedodržiavajú medzinárodné humanitárne právo a útočia na civilné ciele, ako sú školy, nemocnice alebo rušné trhy. Obeťami týchto útokov sú tak často aj humanitárne organizácie a ich zamestnanci. Koncom minulého roka stratil svojho miestneho kolegu aj Člověk v tísni, sesterská organizácia Človeka v ohrození.

„Náš kolega Hasan Sa’aid Al Soun zomrel pri vzdušnom bombardovaní mesta Atareb pri Aleppe. Pracoval ako regionálny koordinátor našej sýrskej kancelárie a v čase náletu bol doma spolu s manželkou, deťmi a ďalšími členmi rodiny. Zomreli spolu s ním,“ hovorí Tomáš Kocian, koordinátor pomoci Člověka v tísni v Sýrii, Iraku a na Ukrajine. Rok predtým zase organizácia počas útoku na kanceláriu prišla o deviatich lokálnych kolegov v Afganistane.

Vedia, ako pri únose reagovať

Humanitárni pracovníci Človeka v ohrození pred každým výjazdom do krajín, kde organizácia pomáha, absolvujú množstvo tréningov a školení. Z nich mnohé sa týkajú práve bezpečnosti. Aj Michaela Guldanová absolvovala školenie, ako treba v Iraku reagovať napríklad v prípade únosu.

„Sme pripravovaní na to, ako únoscom nepovedať všetky informácie a zároveň spolupracovať. Alebo ako dokázať prečkať dlhé mesiace v zajatí,“ hovorí. Vtedy si podľa nej treba priťahovať pozitívne myšlienky a plánovať si napríklad výlet na Island či štúdium nového cudzieho jazyka.

„Riziko pri tejto práci prichádza vždy a ja si ho uvedomujem. Ešte viac si ale uvedomujem, aké potrebné je tu byť a pomôcť. A to mi za to stojí,“ dodáva.

Svetový humanitárny deň vyhlásilo OSN na 19. augusta po tom, čo v roku 2003 pri bombovom útoku v Bagdade zahynulo 22 humanitárnych pracovníkov vrátane zvláštneho predstaviteľa Generálneho tajomníka OSN v Iraku Sergia Vieiri de Mella. Tento deň je určený všetkým humanitárnym pracovníkom, ktorí pri svojej práci riskujú životy a stále častejšie sa stávajú cieľom útokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacient s rakovinou dostal na izbu pacienta s Covidom. Nakazil sa

Nemocnica tvrdí, že dodržala nariadenia.

Komentár Tomáša Prokopčáka

A čo budú teraz robiť konšpirátori?

Krajiny sa pretekajú, kto skôr nachystá pre ľudí vakcínu.


Už ste čítali?